IBM DB2 Express-C - pokusy a experimenty

9.6.2007 jsem si ze stránek IBM stáhnul jejich databázi DB2 Express-C ve verzi 9.0. Podle propagačních materiálů se jedná o výkonnou relační/XML databázový server, který je podobně jako Oracle XE odlehčenou verzí plnohodnotného databázového serveru, takže by při vhodném návhu aplikace neměl být velký problém s přechodem na silnější verzi. Pro DB2 lze vyvíjet aplikace postavené nad Javou, .NETem, PHP, Perl, C/C++ a Ruby on Rails. Pomocí pureXML lze efektivně používat XML apod.

Pří instalaci na systému MS Windows na mě čekalo velmi milé překvapení, když na mě instalátor začal "mluvit" česky po celou dobu instalace a nejen při ní, ale i při vlastním provozování administračního rozhraní. Tahle databáze podle mě stojí za prozkoumání.

Přibližně po roce jsem se k DB2 vrátil a zkusil ji nainstalovat na svůj Debian, který mi běží v prostředí VirtualBox. Tentokrát se jednalo o verzi 9.5.

Instalace DB2 na systému Linux

Ze stránek IBM je nutné stáhnout potřebný instalační balík db2exc_950_LNX_x86.tar.gz a pokud máme zájem, i lokalizační balík db2_v95_linuxia32_nlpack.tar.gz. Názvy balíků se samozřejmě liší podle platformy, ale myslím že Intel 32 tu s námi ještě nějaký ten pátek bude. Dále je nutné mít v systému nainstalovány knihovny libstdc++5 a libaoi. Pokud tyto knihovny nejsou součástí instalace, lze je např. v Debianu velmi snadno doinstalovat.

  1. apt-get install libstdc++5
  2. apt-get install libaio1

Po nainstalování chybějících knihoven se standardním příkazem tar rozbalí archiv db2exc_950_LNX_x86.tar.gz. Vznikne adresář exp, ve kterém jsou instalační a odinstalační skripty. Jako uživatel root spustíme instalaci příkazem ./db2setup. Instalaci je možné provést i pod jiným uživatelem než-li je root, používání databáze má pak ale jistá úskalí, která jsou na webu IBM velmi podrobně vysvětlena.

Instalační skript nabídne možnost instalace DB2 do adresáře /opt/ibm/db2/V9.5 a co možná velmi mile překvapí, při správně nastavených locales komunikuje instalátor s uživatelem bezvadnou češtinou. Bohužel pěkný dojem z instalace kazí poměrně ošklivé instalační prostředí, které jakoby z oka vypadlo některému z prehistorických toolkitů (připomíná mi to Solarisovské instalátory), zatímco moderní javovské SWT nebylo použito.

Průběh instalace





Nyní se dostáváme k vlastní instalaci DB2 pomocí zmíněného ošklivého průvodce.

Bohužel jak bývá u produktů mimo rámec OpenSource obvyklé, je třeba odsouhlasi jejich licenci.





















Progressbar zobrazuje průběh instalace.

Během instalace je uživatel vyzván, aby zadal cestu k rozbalenému obsahu lokalizačního balíku db2_v95_linuxia32_nlpack.tar.gz.

Ten je dobré rozbalit do nějakého jiného adresáře než-li je ./exp

Před definitivním ukonřením instalace je dobré si přečíst některá doporučení, připadně si prohlédnout instalační log.


Nyní se stačí přihlásit jako uživatel db2inst1 (předtím mu doporučuji nastavit jako shell /bin/bash místo předdefinovaného /bin/sh) a můžeme se pustit do našich prvních hrátek s IBM DB2.


Instalace DB2 na systému Windows

Ze stránek IBM je po registraci možné stáhnout poslední verzi IBM DB2 Express-C pro různé platformy, tedy pro Windows, Windows 64bit, Linux, AIX apod. Jak jsem již v úvodu psal, pro windows je k dispozici kompletně české prostředí, jak alespon z přiložených obrázků vyplývá