Počítače

Lis 14 00:30

.NET a PKCS#7 struktura

V současné době experimentuju s PKCS#7 strukturou pro práci s elektronicky podepsanými lékařskými zprávami. Náš firemní produkt používá velmi dobrou knihovnu od firmy AEC, ale potřebujeme mít jistotu, že se k záznamům a možnosti ověření podpisů zprávy dostaneme i jiným způsobem, než-li pomocí knihovny Trustport PKI SDK.

Bře 02 12:25

Software pro práci s LDAPem

LDAP servery

  • OpenLDAP
  • ApacheDS - Apache Directory Server
  • OpenDS
  • Sun Java Directory Server
  • Fedora Directory Server
  • IBM Tivoli Directory server - LDAP server od IBM
  • Oracle Internet Directory
  • Microsoft Active Directory - ano, i Microsoftí AD komunikuje pomocí DLAP protokolu
Bře 02 10:36

Mé zkušenosti s LDAP

V následujících zápiscích bych velmi rád sepsal (podle času, chuti a možnosti) své zkušenosti s LDAP protokolem a jeho návazností na různé části informačních systémů.

Kniha poznámek bude neustále ve vývoji, a obsah článků se bude časem změnit (najdu-li nový poznatek, někdo mě upozorní na nedostatky apod.), proto prosím o shovívavost. Rovněž s velkou radostí přijmu jakékoliv připomínky a náměty, přeci jen od napsání mé diplomky uplynuly už čtyři roky, software se vyvíjí a já jsem tvor zapomětlivý.

Úno 29 21:10

InterBase/Firebird Tvorba, programování a správa databází

Po delším otálení jsem si otevřel podrobnou příručku InterBase/Firebird, Tvorba, programování a správa databází od Pavla Císaře, vydanou nakladatelstvím Computer Press v roce 2003. Je vidět, že knihu psal někdo, kdo měl skutečně zájem něco kvalitního napsat a povedlo se mu to na výbornou.


Zář 23 01:32

Pro Apache XML

Před nedávnem jsem hledal nějaké informace o tom, jak v Javě pracovat s XML. V češtině je informací jak šafránu, musel jsem tedy zabrousit do liteatury cizojazyčné. Knihu Pro Apache XML vydalo nakladatelství Apress v roce 2006. Napsal ji Dr. Poornachandra Sarng a musím uznat, že se mu docela podařila.


Zář 22 13:56

Benak.NET zaktualitován

Dnes jsem provedl přechod z Drupal 4.7.4 na 5.2. Přechod to nebyl jednoduchý, naopak spíše komplikovaný a to především díky mému hurá stylu. Někdy je ale jednodušší prostě nainstalovat verzi novou, než-li provádět přechod mezi dvěma major verzemi. Sice jsem postupoval podle návodu, ale přesto mě Drupal velmi nepěkně po dokončení aktualizace zaskočil, když se místo kýženého výsledku ukázala obyčejná stránka s instrukcemi, jak postupovat.

Zář 22 06:50

Příkaz ifconfig

Příkaz ifconfig slouží k ovládání a nastavení síťových zařízení a má celou řadu parametrů.

Čer 13 06:10

Instalace DB2 na systému Windows

Ze stránek IBM je po registraci možné stáhnout poslední verzi IBM DB2 Express-C pro různé platformy, tedy pro Windows, Windows 64bit, Linux, AIX apod. Jak jsem již v úvodu psal, pro windows je k dispozici kompletně české prostředí, jak alespon z přiložených obrázků vyplývá

Čer 09 15:35

IBM DB2 Express-C - pokusy a experimenty

9.6.2007 jsem si ze stránek IBM stáhnul jejich databázi DB2 Express-C ve verzi 9.0. Podle propagačních materiálů se jedná o výkonnou relační/XML databázový server, který je podobně jako Oracle XE odlehčenou verzí plnohodnotného databázového serveru, takže by při vhodném návhu aplikace neměl být velký problém s přechodem na silnější verzi. Pro DB2 lze vyvíjet aplikace postavené nad Javou, .NETem, PHP, Perl, C/C++ a Ruby on Rails. Pomocí pureXML lze efektivně používat XML apod.

Čer 09 15:31

Zkušenosti a experimenty s databází PostgreSQL

Rozhodl jsem se, že sepíšu některé své poznatky a zkušenosti s databázovým serverem PostgreSQL. Jedná se o velmi výkonnou a propracovanou databázovou platformu, které se např. často používaná databáze MySQL ještě nemůže rovnat, ačkoliv se snaží své konkurenty dohnat.